
Norsk Dragracing Gardermoen
Idrettslaget for alle motorsportutøvere i Norge, og hovedarrangør av dragrace i Norge. Alle hovedarrangement er på Gardermoen Raceway i Ullensaker kommune. Alle dragrace-arrangementene har en NM og EDRS status. (European Dragracing Series)
Klubbens formål er å fremme
dragracing i Norge.
Bil - MC og SNØSCOOTER
Norsk Dragracing Gardermoen jobber aktivt for at barn og ungdom skal få et tilbud innen motorsport under kontrollerte forhold. Sporten vokser og får stadig flere både utøvere og tilskuere.
Gardermoen Raceway er Norges eneste 402 meters dragrace bane.
Gardermoen Raceway
Dragracing på Gardermoen startet allerede i 1983. Dette året ble de aller første store dragracingstevnene arrangert på flyplassområdet, den gang kjent som Gardermoen lufthavn.
Banen ble etablert på den gamle
Ringbanen, der underlaget og banen ble bygget på gamle "betongrester" fra andre verdenskrig. Stevnene her ble raskt en suksess, og banen huset EM-runder allerede i oppstartsfasen på 1980-tallet.
MOTORSPORTENS historie med røtter på Gardermoen Raceway
Fra racing til toppleder i næringslivet
Fra 0–100 km på 0,7 sekunder.
Kåret til "Årets bilsportutøver" i 1990 og "Årets forretningskvinne" i 2008.
Liv Berstad ble første kvinne som vant EM i dragracing. Hun dominerte sporten på 90 tallet, og vant EM i "Top Fuel Dragracing" hele 3 ganger, i årene 1990 - 1992 og 1993.
Norske EM - VM og dragracingstjerner:
- Birgitte Bremnes: Er en kjent profil som har kjørt Top Fuel og Top Methanol-dragstere med flere tusen hestekrefter.
- Maja Udtian: Vakte oppsikt som en av de yngste i Europa til å ta lisens i de tøffeste klassene da hun deltok på Gardermoen.
- Kristin Hegre: Skapte store overskrifter i 2017, som en av de tøffeste i motorsykkelklassen i dragracing på Gardermoen. "NITRO- dama" fra Lena ble første norske kvinne som kjørte i den aller tøffeste motorsykkelklassen i dragracing.
- Julie Nataas: Er en internasjonal stjerne og helt i verdenstoppen i dragrace. Hun ble verdensmester i USA i oktober 2023. Hun har også vunnet det prestisjefylte "JEGS Allstars-mesterskapet" hele 4 år på rad. (2021 - 2024). Nå har hun tatt steget opp til de absolutt råeste klassene og kjører i toppklassen Nitro Funny Car.
- Thomas Nataas, Julies far er tidligere europamester i Top Fuel og Pro Modified, og er kjent som en bauta i norsk bilsport.
Motorsport for alle
Gardermoen Raceway byr på et bredt spekter av motorsportaktiviteter for både publikum, amatører og profesjonelle.
Vi er stolte av å ønske Norsk Dragracing Gardermoen velkommen, og gleder oss til et spennende samarbeid mellom motorsporten & næringslivet.